V minulosti žádné antiperspiranty ani deodoranty neexistovaly. Neznamená to ale, že si lidé na ulicích zacpávali nosy.
Chemické přípravky proti pocení naši předkové nahrazovali jejich přírodnímiekvivalenty. Koneckonců mnohé z nich se používají dodneška a obsahují je ipřípravky prodávané v lékárně nebo drogerii. Třeba výtažky z arniky,šalvěje, měsíčku či australského čajovníku se často nacházejí v deodoračních sprejích a balzámech na nohy.
V parných letních dnech zkuste například bylinkovou koupel proti pocení. Asi nejznámějšími přísadami jsou lipový květ, dubová kůra nebo rozmarýn. Tyto bylinky stahují kožní póry a tak pomáhají omezit pocení. Zároveň hezky voní. Do koupele se používá hotový extrakt nebo si odvar můžete připravit sami. Ve většině případů nechte bylinu projít varem a pak zhruba dvacet až třicet minut louhujte.
Při pocení chodidel se doporučuje dvakrát až třikrát týdně koupat nohy asi deset minut v lázni s výtažkem z dubové kůry nebo přesličky rolní. Dubovou kůru nasekejte nadrobno a vařte asi deset minut ve vodě. Na litr vody stačí hrst kůry. Odvar z přesličky rolní si připravíte tak, že dvě polévkové lžíce této bylinky přelijete litrem vařící vody a necháte vychladnout nejlépe na tělesnou teplotu. Do této koupele pak nohy ponoříte a necháte působit.
Pocení nohou můžete ovlivnit také koupelemi s přidáním kuchyňské, mořské či speciální Rochovy soli. Dobrou službu udělá i odvar z podbělu, třezalky, lipového květu či rozmarýnu. Maceška a fenykl zase dokážou změkčit ztvrdlou kůži na patách a bříšcích prstů.
Šalvěj je řešením, potí-li se vám ruce. Musíte ji ovšem používat pravidelně. Po každém jídle se doporučuje vypít šálek zchlazeného šalvějového čaje. Denně si v čaji z této bylinky můžete také koupat ruce.